Lektionsplanering
om värme
Syfte och mål:
Syftet med lektionen är att elever ska få undersöka och få förståelse för olika materials värmeledningsförmåga.
Syftet med lektionen är att elever ska få undersöka och få förståelse för olika materials värmeledningsförmåga.
Centralt innehåll utifrån Lgr 11:
• Materials egenskaper och hur material och föremål kan sorteras efter egenskapen,
ledningsförmåga.
• Några enkla ord och begrepp för att benämna och samtala om tekniska lösningar.
• Några föremål i elevens vardag och hur de är anpassade efter människans behov.
• Materials egenskaper och hur material och föremål kan sorteras efter egenskapen,
ledningsförmåga.
• Några enkla ord och begrepp för att benämna och samtala om tekniska lösningar.
• Några föremål i elevens vardag och hur de är anpassade efter människans behov.
Material:
Kopparstav, glasstav, järnstav, trästav, varmt vatten, bägare och arbetsblad till experimentet.
Kopparstav, glasstav, järnstav, trästav, varmt vatten, bägare och arbetsblad till experimentet.
Lektionens upplägg:
1. Introduktion
om värme. Vad är värme? Varför behöver vi värme? Hur kan vi göra för att hålla
något varmt? Koppla sedan till vilka material hus är byggda av.
2. Introducera
experimentet genom att gå igenom arbetsbladet och hur experimentet ska
genomföras. Experimenten genomförs parvis.
3. Eleverna
får genomföra experimentet och under tiden fylla i arbetsbladet.
4. När
experimentet är genomfört sker en diskussion i helgrupp. Vad blev det för
resultat? Varför blev det så? Läraren kopplar till begreppen värmeledning och
isolering för de olika materialen.
5. För
att förtydliga hur värme transporteras, genom ledning, målar läraren upp en
bild på tavlan som visar hur värmen leds i de fyra olika materialen.
6. Läraren
diskuterar med eleverna om det finns andra material som leder värme bättre och
sämre.
7. Lektionen
avslutas genom att läraren tillsammans med eleverna sammanfattar lektionens
innehåll och varför det är bra att känna till fenomenet.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar